Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ολοκληρώθηκε το εφετινό ευρωπαϊκό «ταξίδι» του Ολυμπιακού

Ολοκληρώθηκε το εφετινό ευρωπαϊκό «ταξίδι» του Ολυμπιακού

310
0

Στον γύρο των «8» του Eurocup γυναικών, ολοκληρώθηκε το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μάρτιν Ζίμαρτς ηττήθηκε με 76-59 επί γαλλικού εδάφους, απέναντι στην ισχυρή Μπουρζ, στη ρεβάνς των δύο ομάδων, με τις γηπεδούχες να παίρνουν το «εισιτήριο» για τη συνέχεια της διοργάνωσης, εξαργυρώνοντας τη νίκη τους με 13 πόντους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο ΣΕΦ (60-73).

Τα κακιστά ποσοστά ευστοχίας, η αδυναμία στα επιθετικά ριμπάουντ και τα 19 λάθη, έβαλαν με το… καλησπέρα τον Ολυμπιακό σε μειονεκτική θέση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -1 (15-14) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -10 (37-27). Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τον επιθετικό προσανατολισμό τους, απόρροια της δυνατής άμυνα της Μπουρζ, «κόλλησαν» στους 5 πόντους σε αυτό το διάστημα και έχασαν την επαφή με τις γηπεδούχες, οι οποίες στο 30΄ εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας (59-32). Η παραγωγικότητα της ελληνικής ομάδας αυξήθηκε κατακόρυφα στον… επίλογο, αλλά η άμυνα δεν ακολούθησε με τη Μπουρζ να κόβει με άνεση το… νήμα του τερματισμού, πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

Οι Τόλφρι και Βίτολα με 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα, οδήγησαν την επίθεση του Ολυμπιακού, ενώ από τη Μπουρζ έλαμψε η Γκουάπο με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59