Αρχική ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΟΜΑΔΕΣ Προοδευτική 2-1 Ιωνικός

Προοδευτική 2-1 Ιωνικός

2566
0

Ένα ντέρμπι για το οποίο ενδιαφέρεται όλη η Ελλάδα. Τι κι αν πρόκειται για αναμέτρηση Γ’ εθνικής; Τι κι αν δεν ήταν καν μάχη… κορυφής; Όταν παίζει η Προοδευτική κόντρα στον Ιωνικό τότε όλα τα άλλα πάνε περίπατο. Είτε βρίσκονται αντιμέτωποι στην Σούπερ Λίγκα, είτε σε… τοπικά πρωταθλήματα του Πειραιά.

Οπότε για τους γνωρίζοντες δεν έκανε καμία εντύπωση το γεμάτο γήπεδο του Κορυδαλλού, οι σκληρές μάχες εντός αγωνιστικού χώρου, η ένταση στους πάγκους και η εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των «βυσσινί». Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την «Προο» για να φτάσει στη νίκη γοήτρου.

Αυτός που πήρε… κεφάλι στο σκορ ήταν ο Ιωνικός λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ένα ολέθριο λάθος από την άμυνα των γηπεδούχων, έδωσε την ευκαιρία στο με τον Ανρί Καμαρά να σκοράρει ξανά και να αποδεικνύει πόσο σοφός είναι ο λαός όταν λέει πως… «ο λύκος κι αν εγέρασε».

Η επανάληψη όμως άνηκε στην Προοδευτική. Οι παίκτες του Πάρη Ανδράλα δεν ήθελαν να φύγουν με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο και να απογοητεύσουν τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών! Έτσι αφού αρχικά… σφυροκόπησε την άμυνα του Ιωνικού ήρθε η απόλυτη ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά.

Αρχικά ο Λέκκας από κοντά αφού εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και σκόραρε και στο 71′ ο Μπέλερης έκαναν το 0-1 αμέσως σε 2-1 υπέρ των «βυσσινί». Δύο γκολ που… έβαλαν φωτιά σε όλο το γήπεδο καθώς σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρες πανηγυρίστηκαν με ξεχωριστό πάθος.

Οι λόγοι είναι ευνόητοι καθώς η Προοδευτική δεν επέτρεψε στον… αιώνιο αντίπαλο να φύγει με τρίποντο ή έστω βαθμό που θα του έδινε μεγάλη ανάσα στην υπόθεση άνοδος στην κόντρα που έχει για το πολύτιμο εισιτήριο με τον Εργοτέλη! Από την άλλη η Προοδευτική περισσότερο πανηγύρισε την νίκη γοήτρου καθώς το -9 από την κορυφή δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για όνειρα.