Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΟΚ 99-104 Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ 99-104 Ολυμπιακός

1592
0

Νίκη δια πυρός και σιδήρου με μπροστάρη το Χάκετ πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Πυλαία της Θεσσαλονίκης αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ με 104-99 στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός τρόμαξε στην αρχή αφου ο Χάκετ τραυματίστηκε και παραμένει άγνωστο ακομα πόσο θα λείψει.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά  Και προηγήθηκε με 7 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ με πρώτο βιολί τον Κακαρούδη έφτασε γρήγορα στο σκόρ και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 43-42.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ γρήγορα προηγήθηκε με 7 (49-42) αλλα ο ΟΣΦΠ ισοφάρισε στο 56-56. Το 3ο δεκάλεπτο συνέχισε έτσι και οι δυο ομάδες τελείωσαν ισόπαλες με 67-67.Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ όμως γρήγορα έκανε ενα 11-2 και πήγε μπροστά 78-69.Ομως ο Ολυμπιακός ηταν πάλι εκεί  και με ενα 10-0 έκανε προηγήθηκε με 79-78.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά : γκολ-φάουλ του Κακαρούδη απάντησε ο Σπανούλης με μεγάλο τρίποντο, ο Μαργαρίτης 3/4 βολές και 84-82 για τον ΠΑΟΚ που άντεχε. Ο Λοτζέσκι έχασε μία στα 33”, προτού στα 15” ο Χάτσερ μ’ ένα δικό του ζευγάρι κάνει το 86-83. Ο Σπανούλης απάντησε, ο Βασιλειάδης όχι (1/2) και στα 0.9” ο Χάκετ σκόραρε με λέι απ (ο ΠΑΟΚ δεν έκανε φάουλ) και το 87-87 έφερε παράταση.

Στην παρα΄ταση ο Ολυμπιακός ήταν πιο ηρεμος και χωρις τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι αλλα με Παπαπέτρου και Σπανούλη μπροστάρηδες το ρόζ φυλλο κατεβαίνει Πειραιά

Tα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87 κ.α., 99-104 παρ.
ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 13 (2), Μαργαρίτης 9, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 15 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Κώττας 4, Ντούβνιακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 12 (11 ριμπ.), Σπανούλης 20 (2), Στρόμπερι 12 (2), Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 4, Χάντερ, Παπαπέτρου 16 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 19 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Λοτζέσκι 12.