Αρχική ΕΘΝΙΚΟΣ Ουίπεστ 10-8 Εθνικός

Ουίπεστ 10-8 Εθνικός

124
0

Παρότι πάλεψε ως το τέλος και επέστρεψε από διαφορά τεσσάρων γκολ εις βάρος του, ο Εθνικός ηττήθηκε 10-8 από την Ουίπεστ στη Βουδαπέστη, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Β΄ προκριματικής φάσης του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών.

Η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου χρειάστηκε σχεδόν 15 αγωνιστικά λεπτά για να σκοράρει και, όταν τα κατάφερε με την Εφη Κατσιμπρή, βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ με 4-0. Εχοντας εξασφαλίσει ένα σημαντικό προβάδισμα, η Ουίπεστ προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι, όμως ο Εθνικός, με πρωταγωνίστρια τη Μαρία Μπορίσοβα, έκανε τη μεγάλη επιστροφή και με σερί 4-0 ισοφάρισε 7-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Η ανατροπή των “κυανόλευκων” έμεινε όμως ημιτελής, αφού οι Μαγυάρες στην τελευταία περίοδο πήραν εκ νέου τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη.

Με δεδομένη και την ήττα της Γλυφάδας νωρίτερα από την ισπανική Μεντιτεράνι (10-9), ο αυριανός (10/12, 20:45) “εμφύλιος” συνιστά την τελευταία ευκαρία των δύο ελληνικών ομάδων να διεκδικήσουν πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-1, 3-6, 3-1

Η σύνθεση του Εθνικού: Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή 1, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1, Αλκ. Μπενέκου 1, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Αντριους, Μπεκρή