Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ολυμπιακός 2-0 Ξάνθη

Ολυμπιακός 2-0 Ξάνθη

1149
0

Σε ένα παιχνίδι που είχε κατοχή αλλα οχι θέαμα ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 την Ξάνθη και ξέφυγε στο +11 απο την ομάδα του Λουτσέσκου και τον Πανιώνιο .

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία  με το Μαρίν στο 28 αλλα αυτη δεν είχε αποτέλεσμα,ενω στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν 2 ευκαιρίες μια στο 32 οταν ο Βασιλακάκης εκμεταλλεύτηκε το κενό της άμυνας του ΟΣΦΠ και στο 42 ο Τριάδης νικήθηκε ευτυχώς απο το Καπίνο.

Το 1-0 ήρθε οταν ο Σεμπά έκανε φοβερή ατομική ενέργεια “αδειάζοντας” δύο αντιπάλους από τα δεξιά και έκανε το πλασέ με το αριστερό, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε με το πόδι, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω στο σώμα του Σβάρνα και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο Ανδρούτσος παρολίγο να χρηστεί σκορ στο 60 . Επτά λεπτά αργότερα μπήκε στο  μάτς ο Μανθάτης και αμέσως μπήκε στο πνεύμα του αγώνα ,με το νεαρό άσο να ανατρέπεται απο τον Ζίβκοβιτς αλλα το διαιτητή να μη δίνει λανθασμένα πέναλτι .

Παρολαυτά δεν πτοήθηκε και χρίστηκε σκόρερ στο 92ο λεπτο οταν  ο.Σεμπά τροφοδότησε τον Ντε Λα Μπέγια και εκείνος έκανε τη σέντρα, ο Καρντόσο επιασε τη κεφαλιά που απέκρουσε ενστικτωδώς και στη συνέχεια της φάσης ο Μανθάτης με σούτ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα κάνοντας το 2-0.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (85′ Καμπιάσο), Μάριν (67′ Μανθάτης), Σεμπά, Φορτούνης, Ιντέγε (81′ Καρντόσο)

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Ράνος, Λάζιτς, Σβάρνας (74′ Παπαγεωργίου), Καμαρά (67′ Σολτάνι).