Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ολυμπιακός 1-0 Skoda Ξάνθη

Ολυμπιακός 1-0 Skoda Ξάνθη

1478
0

Νικητής με 1-0 αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής κόντρα στη Σκόντα Ξάνθη στο Καραισκάκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με βασικούς το Πουλίδο το Ζντέλαρ ,μια αλλαγή σε σχέση με άλλες φορές δειχνοντας ο Μάρκο Σίλβα οτι αρχίζει να τους πιστεύει.Η Σκόντα ήταν αυτη που έκανε την πρώτη ευκαιρία στο 7ο λεπτο με το ΝΤμιτρόφ και το ΡΟμπερτο να αποκρουει σε κορνερ. Στο 28ο λεπτο ηρθε η πρωτη ευκαρια για τον Ολυμπιακο ,οταν ο Ντουρμάζ έστειλε αουτ τη μπάλα .

Στην επανάληψη,ο Πουλίδο στο 49′ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Τσέναμο του είπε “όχι”, ενώ ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα έχασε και πάλι σπουδαία ευκαιρία για το 1-0.Λίγο πιο μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με το Σολτάνι ,ενω ο Ιντέγιε σε επόμενη φάση νικηθηκε απο τον πολυ καλο Τσέναμο που έπαιζε κοντρα στην πρωτη του ομάδα (ηταν στις ακαδημιες)

Στο 70′ ο Τσέναμο κράτησε όρθια την ομάδα του σε δυνατό σουτ του Φορτούνη.  Ο Ελαμπντελαουί πάσαρε στον Φορτούνη, αυτός μπήκε στην περιοχή και προτίμησε να πασάρει στον Πουλίδο αντί να κάνει το σουτ, με τον Μεξικανό φορ να σκοράρει στο 74′ το 1-0 το οποίο ειναι και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Ελαμπντελαουί, Κασάμι (65′ Ντομίνγκες), Ζντιέλαρ, Φορτούνης (85′ Μανιάτης), Ντουρμάζ, Πάρντο (65′ Ιντέγε), Πουλίδο

Ξάνθη: Τσέναμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας, Ορφανίδης, Καπετάνος (86′ Χερέα), Λισγάρας, Καρυπίδης (81′ Σκουρτάι), Ντιμιτρόφ (81′ Τριάδης)