Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χάντμπολ: Αποκλείστηκε απο το European Cup ο Ολυμπιακός

Χάντμπολ: Αποκλείστηκε απο το European Cup ο Ολυμπιακός

118
0

Οδυνηρό αποκλεισμό από τη συνέχεια του European Cup γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, που ηττήθηκε στην Ηλιούπολη 24-19 (ημίχρονο 8-8) από τη Βάκερ Τουν, στον αγώνα ρεβάνς του 3ου γύρου της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που είχαν χάσει 24-22 στην Ελβετία, είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και κατάφεραν μόνο μία φορά να ισοφαρίσουν τη διαφορά του πρώτου ματς, όταν προηγήθηκαν 10-8 στις αρχές του β΄ μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι γρήγορα επανέφεραν την ισορροπία και στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύθηκαν τις βιαστικές επιλογές και τα ρίσκα των «ερυθρόλευκων» και πήραν διαφορά, «καθαρίζοντας» τη νίκη και την πρόκριση.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Δομπρής, Βέμπερ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 2, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ