Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Μπαρτσελονα 79-78 Ολυμπιακός

Μπαρτσελονα 79-78 Ολυμπιακός

268
0

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με έναν πόντο, 79-78, στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, σε έναν αγώνα… χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Κώστας Σλούκας έχασε το τελευταίο σουτ τόσο στην κανονική περίοδο (67-67), όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να μείνει «όνειρο» το τρία στα τρία στη Euroleague φέτος, αλλά και επί ισπανικών ομάδων, μετά τις νίκες του επί των Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 πόντους και 6 ριμπάουτ ήταν ο ηγέτης των «μπλαουγκράνα», που από το -7, προσπέρασαν στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ένιωθαν «καυτή» την ανάσα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέφει κάθε φορά, με τον Φαλ να τελειώνει το ματς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ είχαν από 12 πόντους, 10 ο ΜακΚίσικ, ενώ ο Σλούκας αν και ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αποδείχτηκε δύο φορές… μοιραίος.

Χωρίς τον Άλεξ Αμπρίνες και τον Σερτάτς Σανλί αγωνίστηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 κ.α., 79-78 παρ.