Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΦΗ 0-3 Ολυμπιακός

ΟΦΗ 0-3 Ολυμπιακός

2292
0

Με άνεση και… αυτοδύναμα πέρασε ο Ολυμπιακός από το Ηράκλειο νικώντας τον ΟΦΗ με 3-0 για την 20η αγωνιστική. Οι Κρητικοί που είχαν αποστολή μόνο 15 παικτών δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να φανούν ανταγωνιστικοί.

Το έργο των παικτών του Περέιρα ήταν αρκετά εύκολο υπό αυτές τις συνθήκες, αλλά έπρεπε να μετουσιώσουν την  υπεροχή τους σε γκολ αφού σπατάλησαν ευκαιρίες νωρίτερα (μία ο Μήτρογλου και ένα σουτ ο Ντομίνγκεζ). Αυτό έγινε στο 30′ όταν ο Τσόρι Ντομίνγκεζ κέρδισε πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ του ιδίου, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κάλαιτζιτς. Ο Τσόρι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών ψύχραιμα νικώντας το Λόρια.

Στην επανάληψη ο Τζόρτζ παραλίγο να ισοφαρίσει για τον ΟΦΗ, αλλά ο Σιόβας πρόλαβε και έδιωξε. Η ένταση που υπήρχε στο γρασίδι μεταφέρθηκε και λίγο στην εξέδρα όταν φίλαθλος πέταξε καπνογόνο στο γήπεδο μέσα και αυτό είχα αποτέλεσμα τη δεκάλεπτη διακοπή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει και το 2ο γκολ ήρθε στο 74 όταν και μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας του ΟΦΗ ο Κώστας Φορτούνης πλάσαρε στην κίνηση κάνοντας το 2ο. 14 λεπτά αργότερα ο Κώστας Μήτρογλου έβαλε “το κερασάκι στη τούρτα” αφού νίκησε το Λόρια μετά από εξαιρετική πάσα του Κασάμι.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Λόρια, Δαμιανάκης, Φαζός, Μπολάκης, Μονιάκης (90+8′ Μανιδάκης), Λαμπρόπουλος (90+3′ Μαραθιανός), Κάλαϊτζιτς, Μερεμπασβίλι, Ροβίθης (70′ Μακρής), Κουτσιανικούλης, Τζορτζ

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Μέγιερι, Ελαμπνταλουί, Μαζουακού, Σιόβας, Αυλωνίτης, Κασάμι (90+4′ Μιλιβόγεβιτς), Μανιάτης, Αφελάι, Ντοσεβί (84′ Ντουρμάζ), Ντομίνγκεζ (73′ Φορτούνης), Μήτρογλου