Αρχική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ολυμπιακός 12-11 Απόλλων Σμύρνης

Ολυμπιακός 12-11 Απόλλων Σμύρνης

111
0

Στο ωραιότερο παιχνίδι των τελευταίων χρόνων στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Απόλλων (αν και δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ) «κοίταξε στα μάτια» τον επί οκταετία πρωταθλητή και ίσως θα μπορούσε να φύγει με το «διπλό» από τον Πειραιά, αν είχε περισσότερη βοήθεια από τον Αμερικανό Άλεξ Μπόουεν και αν δεν του έλειπε ο έμπειρος Μάριος Χατζηκυριακάκης, που δεν έπαιξε λόγω ίωσης.

Ο Γενηδουνιάς ήταν ασταμάτητος και πέτυχε τα πρώτα πέντε γκολ (!) των «ερυθρολεύκων», που κατάφεραν στη δεύτερη περίοδο να πάρουν ένα προβάδισμα τριών τερμάτων (8-5). Το τρίτο οκτάλεπτο, όμως, είχε την υπογραφή του Μανώλη Σολανάκη, ο οποίος με τρία διαδοχικά γκολ ισοφάρισε σε 8-8. Ο Γενηδουνιάς με το έβδομο προσωπικό του τέρμα «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους, αλλά πάλι ο Σολανάκης απάντησε, πριν διαμορφώσει ο Αργυρόπουλος το 10-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Χρυσοσπάθης ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ, αλλά ο Μοσκόφ σε παίκτη παραπάνω και ο Δερμιτζάκης σε κόντρα ισοφάρισαν σε 11-11.

Το γκολ του Μουρίκη σε παίκτη παραπάνω, από εξαιρετική ασίστ του Ίρβινγκ, έμελλε να αποδειχθεί το νικητήριο, αν και απέμεναν σχεδόν 5,5 λεπτά. Ο Ολυμπιακός κράτησε στην άμυνα και μπορούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όμως ο Γαλανίδης έκανε τρομερή απόκρουση σε παίκτη παραπάνω και οι φιλοξενούμενοι είχαν μία τελευταία ευκαιρία. Στα 37΄΄ πριν τη λήξη ο συγκινητικός Σολανάκης κέρδισε πέναλτι από τον Μουρίκη (ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με αντικατάσταση για διαμαρτυρία), αλλά ο Ζερδεβάς είχε “όχι” στον Γούνα και οι πρωταθλητές κράτησαν την πολύ δύσκολη νίκη.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την Παρασκευή (7/5, 13:00), στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης. Αν ο Απόλλων Σμύρνης ισοφαρίσει, το τρίτο και αποφασιστικό ματς θα διεξαχθεί την Κυριακή (9/5) στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-2, 2-4, 2-2