Αρχική ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΟΜΑΔΕΣ Ηρόδοτος 0-1 Ιωνικός

Ηρόδοτος 0-1 Ιωνικός

1661
0

Νίκη που τον κρατά στο -3 από τον πρωτοπόρο Κισσαμικό πέτυχε ο Ιωνικός στη Κρήτη επικρατώντας του Ηροδότου.

Στο 23 με το Ντούλια να χάνει σε κενή εστία ευκαιρία ο Ιωνικός έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 και 3 λεπτά ήρθε η ευκαιρία του Ηροδότου, όταν ο Κοιλιάρας εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αδαμόπουλου.

5 λεπτά με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Ιωνικός έβαλε το γκολ με το Σκαφτούρο εκμεταλλευόμενος την ενέργεια του Κρητικού. Στο 66 ο Ηρόδοτος ζήτησε πέναλτι το οποίο δε δόθηκε και σα να μην έφτανε αυτό 2 λεπτά αργότερα ο Κουσίδης δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για εξύβριση του διαιτητή μόλις 15 λεπτά αφού είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Μεράι.

Στο 81 ο Κοντογουλίδης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 κάτι το οποίο δε συνέβη και παραλίγο να ισοφαρίσουν στο 90′ όταν ο Πήλιος σέντραρε στο Ρουσσάκη ο οποίος μόνος μπροστά στο τερματοφύλακα έκανε κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από τα γκολ ποστ.

Oι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Παναγιωτίδης, Κοιλιάρας, Κούρτι, Μωραΐτης, Σκουλάς (86′ Χρυσοφάκης), Γενιτσαρίδης (82′ Προβιδάκης), Πήλιος, Μεράι (53′ Κουσίδης), Αχιλλέως, Χαρίτος, Ρουσσάκης

ΙΩΝΙΚΟΣ: Aδαμόπουλος, Ντούλιας (29′ λτρ Γιακούπι), Καϊμακαμούδης (86′ Σιμίτσης), Κατσίκιας, Κυριακίδης, Κρητικός, Παντελίδης, Δάρρας, Σκαφτούρος (72′ Κοντογουλίδης), Μιχελής, Λοϊζίδης